Najnovšie články

Téryho chata 11-13.10.2024 – prihlasovanie
Ahojte, Ako bolo avizované, v termíne 11-13.10.2024 bude klubové sústredenie na Téryho chate vo Vysokých Tatrách. Je rezervovaných 15 miest na spanie v izbe na posteliach. Takže vlastná karimatka a spacák tento krát nie sú potrebné. Akcia sa uskutoční aj vďaka podpore mesta Dolný Kubín za každého počasia. Uzávierka prihlášok je 30.9.2024, nakoľko chata potrebuje počty vedieť skôr, ale pre zábudlivcov už niečo vymyslíme. Prihlášku prosím vyplňte cez: Google Forms Cena ubytovania pre člena James DK: – 24 rokov a viac: 45 eur / pobyt – (22,5 eur / noc) – 23 rokov a menej: zdarma (je však nutné uhradiť vratnú zálohu 20 eur) V cene nie je zahrnutá strava, ale je možné stravovať sa na chate z jedálneho lístka. Taktiež sú na chate dostupné raňajky v cene 6 eur a večera v cene 12 eur. Platbu za ubytovanie je nutné vopred uhradiť na účet. Tým sa potvrdí aj tvoje prihlásenie. Číslo účtu: SK73 8330 0000 0027 0184 0562 Poznámka k platbe: Tatry – Meno a Priezvisko

Deň na Špagáte 24.8.2024
Deň na Špagáte v sobotu 24.8.2024 Milí všetci, tu je všetko, čo ste chceli vedieť o DnŠ, ale báli ste sa spýtať:

Gruzínske Tetnuldi 4858m
To, že výročné klubové schôdze sú super, sa potvrdilo aj tento krát. Práve tam sa totiž odštartovala debata o výstupe na vrchol Shkhara v Gruzínsku. Od toho vrcholu sme však po dlhých rozumovaniach a pribúdajúcich informáciách upustili a zamerali sa na Tetnuldi s tým, že pribalíme do partie aj nováčikov vo vysokých horách. Veď niekde sa to naučiť musia. Boj o vrchol však začal omnoho skôr, ako sme čakali. Už pred odletom na letisku pri balení batohov do fólie, sme museli rozcvičiť ruky zabíjaním roja komárov. Komáre to samozrejme vyhrali. Následne po prílete cestou do Mestie to bol boj s kravami na ceste ale aj o miesto pri stole v reštike s dákou miestnou celebritou. Tam nás zas spacifikovala čašníčka. A to, že každé raňajky a večeru nás ešte Inga na ubytku dala do laty, tu nejdem ani radšej rozoberať.

V tatrách opäť výborne
Ani sme sa nenazdali a akcia na Skalnatej chate je opätovne za nami. A ako nakoniec bolo? Maťo nám klasicky vybavil počasie a geniálne načasované okno medzi zlým počasím. Tak sme sa mohli smelo vybrať niečo poliezť. Po prepršanom štvrtku šiel v piatok prvý krát poliezť len náš tatranský nováčik Andrej a to na Huncovský štít Spišskú cestu. My ostatní sme sa pomaly doterigali do večerných hodín na chatu. Porozumovali sme, pospomínali a rozhodli sa, že na základe nádhernej sobotnej predpovede si spolu prejdeme klenot tatier – Vidlový hrebeň. Prvá čulá skupina vyráža o 8mej pešo na Lomničák, kde sa cestou pripája aj skupinka sedačková. Vrchol Lomničáku zachvíľu ovládol HK James DK. K nástupu na Vidlák bolo dosť mokro a nepríjemne a tak hádžeme rýchly zlaňák. V štyroch skupinách (Jožko L., Bajďo + Jaro, Maro + Rado, Emka, Andrej + Jožko Č., Tamarka, Ohňo), následne naliezame na hrebeň. Hodnotíme, že ponáhľať sa nieje vôbec kam a tak volíme cestu prevažne štandových dĺžok. Jožko so zakladacou pomôckou priamo na ruke, nalieza prvý a my ho po chvíli všetci nasledujeme. Prichádzajú vzdušné pasáže a s ními aj jemný strach v tvárach niektorých. Bojujú ale nakoniec s úsmevom na tvárach všetci doliezajú. Keby len s úsmevom, ale aj spevom štýlu „Ó Čabo …“, kde sa meno figuranta vždy obmieňalo. To už je raz tak, keď sa stretne na jednom mieste opätovne perfektná partia a nieje to len o tom lezení. Počasie nám robí divadlo a celý čas sa hrá s oblakmi, hmlou ale aj slnkom. Ako si tak lezieme, prídu nás na celú dolinu pozdraviť z Lomničáku aj Lenka s Rasťom. Po asi dvoch hodinách na hrebeni prišli aj otázky typu a už sme v polke, že? Nepotešila ich odpoveď, keď zistili, že dnes to vypadá na západ slnka na Kežmaráku. Ducha však nikto nestratil a aj napriek metodickému okienku priamo na hrebeni, postupujeme ďalej. V jednej pasáži, kde padli tri rôzne názory kade presne ďalej, volíme aj možnosť priateľa na telefóne. Bez menších problémov a pribúdajúcej únave lezcov, to už dobojúvame a tak ako bolo spomenuté, užívame si nádherný západ slnka na Kežmaráku. Za svitu čeloviek schádzame dole bezpečnejšiou cestou cez Huncovský štít. Vďaka Lenke a skupine prespávajúcich dievčať, ale aj chatárovi, nás aj napriek neskorej hodine čaká na chate jedlo a občerstvenie. V nedeľu sa akékoľvek lezecké ambície rozplynuli kvôli príchodu zlého počasia a tak oficiálne balíme. Ďakujeme všetkým zúčastnením, ale aj mestu Dolný Kubín za podporu. Nejaké fotky z akcie nájdete klasicky v Galérii na našej stránke.




