image1 image2 image3

Cvičné skaly - sprievodca 1985

obalka webMilí všetci, už dávnejšie sa mi dostal od Mikiho Geburu do rúk sprievodca Cvičné skaly - Horolezecký sprievodca po skalách vo Valaskej Dubovej, Jasenovej a vo Vyšnom Kubíne, ktorý samizdatom vydal v roku 1985 Milan Smilka. Pretože ide o domarobený zošítok naťukaný na stroji a množený pauzákom, dnešná podoba hraničí s nepoužiteľnosťou - obrázky sú rozpité a text po oskenovaní prakticky nečitateľný.

A keďže ja sa rád v takýchto starých veciach babrem, pokúsil som sa o "reštaurovanie" a teda i zachovanie nádherného svedectva o povahe lezenia tu, v našom okolí. K prepisu textu a naskenovaným nákresom som ponechal pôvodné rozloženie strán a textu, formátovanie, font (a aj gramatické chyby).

Sprievodca popisuje oblasti: Tupá a Ostrá Skala, Sokol, Havrania, Larvovka a Bralo.

Od vydania ubehlo tridsať rokov, o to viac prekvapí, ako sa za tak krátku dobu dramaticky mení lezenie a hlavne cit pre zmysluplné lezecké terény. Tak napríklad popis cesty Dvojdňová na Sokol (nad Likavkou): "...vľavo od malej jaskynky s drobnolámavou až pieskovite mäkkou skalou. Špárou do strmých tráv, z nich po skalných blokoch vľavo...". Okrem Tupej skaly sprievodca popisuje vlastne zakázané skalky, ale väčšinou ide aj tak o oblasti, kde by dnešný lezec jednoducho dobrovoľne nešiel (napr. Bralo, teda skala nad novým mostom na Brestovú). Vzdávam týmto úprimne hold otcom zakladateľom, prvolezcom a milovníkom strmých tráv a suťovísk.

Nájdete ho tu:

https://issuu.com/nosisko/docs/sprv_isuu/1

 

Komentárov  

0 #1 tuska 2016-03-18 17:39
super prácička nosko
Citovať

FACEBOOK

TU SA TESTUJEME

endomondo 

JAMES DK

2021  Horolezecký klub JAMES Dolný Kubín   globbers joomla templates