image1 image2 image3

Metodický list

Rady ako prežiť v zimných horách.

Na otázku čo by mal vlastniť horolezec pohybujúci sa v zimných horách odpoviem jednoznačne – dobrú kondíciu, záruka 80% úspešnosti. Dôvod je jasný. Horolezec kým sa dostane pod svoju vyhliadnutú snehovo - ľadovú cestu, musí prekonať mnohokrát dlhé úseky dolín. Nástupy trvajú aj niekoľko hodín. Čím rýchlejšie prekonáme nástup, tým viac času máme na prelezenie horolezeckého výstupu. Rýchlosť - bezpečnosť. Nástup na lyžiach prispôsobených na šľapanie je jednoznačne rýchlejší, podobne aj návrat...

 

 

Ako získaš kondíciu?

Behaním, cyklistikou, plávaním atď. Najlepšie skoro denne , nájsť si ráno hodinu a podvečer hodinu. Nie je pohyb ako pohyb, existuje množstvo tréningových metód, rokmi sa menia, súčasný trend je striedanie rýchlych tréningov s pomalšími. Zavedenie denného pohybu do života Ti prinesie okrem kondície aj zdravie. Je dokázané že dobre zostavený a kontrolovaný tréning kladne pôsobí na zdravie tela ale aj duše.

Ďalej sú to skúsenosti z pobytu v horách, poznanie terénu, kvalitná výstroj a výzbroj

Rada č.1

Ak sa pokazí počasie musím veľmi zvažovať či na plánovanú túru nastúpim, platí to najmä v zime keď napadne nový sneh a fúka vietor. Nový sneh sa v priebehu noci nestačí spojiť s podkladom, vietor nafúka sneh do vankúšov, snehových dosiek a prevejov.

Rada č.2

Skazené počasie znamená že nebudem vedieť kde mám nastúpiť do steny, obyčajne sú hory zahalené v mrakoch-hmle, viditeľnosť klesá pri snehovej pokrývke v spojení s hmlou, nevieš rozoznať sneh podľa farby či sa jedná o starý či nový sneh – čo je veľmi dôležité, starý sneh ťa bezpečne udrží-s novým môžeš padnúť do doliny. Zároveň klesá možnosť orientácie v stene pre obmedzený rozhľad.

Rada č.3

Zimné lezenie v horách nesie so sebou výhody, ale aj potrebu sledovania kvality snehu. Výhoda je v tom že snehová prikrývka spevní rozsypané kamenné polia, zakryje strmé trávy atď. vlastne vznikne úplne iná dimenzia pohybu, lezieme výlučne po snehovej pokrývke, rsp ľade, alebo zmesi ľadu a snehu. Z pohľadu bezpečnosti pri lezení musíme teda mať skúsenosti ktorý typ snehu dobre drží apred ktorým si máme dať pozor, rsp. keď ho napadne veľa hrozí lavínové nebezpečie.

Pred túrou sledujem predpoveď počasia, stupeň lavínového nebezpečia určeného strediskom lavínovej prevencie, pred túrou sa poradím so skúseným človekom ktorý pozná snehové podmienky v danej lokalite .

Rada č.4

Keď chcem liezť v zimných horách mal by som liezť neustále bez veľkých prestávok. Jedná sa o udržanie osobného kontaktu so zmenami snehu ďalej udržania kondície, ktorá najmä v zime keď je pohyb v hlbokom snehu omnoho náročnejší musí narásť – ten kto má kondíciu je rýchly, kto je rýchly je bezpečný, pri častom lezení spoznávam hory do detailov, skôr sa viem orientovať v hmle pri náhlej zmene počasia atď.

Rada č.5

Istenie v zimných horách je špecifické, na dlhých strmých snehových poliach a žľaboch kde nemáme možnosť istenia sa v skale či ľade treba vedieť istiť cez koleno rsp.cez priehlavok, tieto istenia si treba nacvičiť, alebo sa radšej odviazať z lanového družstva – keď spadne jeden ten nestrhne so sebou spolulezca ,

Rada č.6

Horolezectvo je nebezpečný šport, keď už sa mám s niekým naviazať na spoločné lano a vydať sa na spoločné dobrodružstvo nech je to najlepšie stály spolulezec s ktorým sa dobre poznám, viem aký je jeho zdravotný stav, akú má fyzickú kondíciu, viem čo môžem od neho očakávať, veď ide o môj život – to je to najcennejšie čo mám.

Rada č.7

Výstroj je tiež veľmi dôležitý prvok horskej túry. Pohyb v strmých horách zaťažuje organizmus. Pri veľkých výkonoch sa aj nadmerne potíme a práve odvádzanie potu z povrchu tela dokážu len kvalitné tkaniny.Odev má odvádzať pot, udržovať telo v teple, chrániť pred vetrom. Oblečenie nemá prekážať v pohybe, obuv má byť čo najľahšia a pritom pevná , funkčná – čo sa týka upevnenia mačiek, odolnosti proti vode, chrániť proti zime. K neodmysliteľnej časti zimného výstroja patrí aj pieps, lopatka, sonda! A povedzme že aj mobil a niekedy je potrebná aj GPS navigácia.

Kvalitná výzbroj horolezca stojí kopu peňazí, ale bez kvality to nejde , najmä v ťažkých dlhých ľadových cestách. S kvalitnými zbraňami v rukách a dobrými mačkami na nohách je radosť liezť v zimných horách. Pokiaľ plánuješ liezť len ľahšie cesty, iba po snehu teda tzv. zimnú turistiku postačuje cepín s dlhšou rúčkou.

Rada č.8

Ak máš kondíciu, dobrú výstroj, ale s lezením v horách len začínaš je dobre ak prvých pár desiatok horolezeckých výstupov urobíš so starším skúseným horolezcom.

Ľahšie hrebene, snehové žľaby kde nemôžeš zablúdiť, z ktorých sa môžeš hocikedy vrátiť, môžeš chodiť aj s kolegami menej skúsenými, ale do zimných stien kde treba cestu hľadať, zakladať istenia je dobre mať staršieho skúseného kamaráta na lane.

Rada č.9

Horolezeckú výzbroj, teda zbrane, mačky, lano atď by si nemal požičiavať druhým osobám, ani najlepším kamarátom, nevieš ako bude s nimi druhá osoba narábať!

Rada č.10

Keď budeš blúdiť v horách, alebo budeš potrebovať radu zahraj sa hru „Priateľ na telefóne“. Kedysi sa táto hra nedala hrať, mobily neboli, v dnešnej dobe má mobil každý, stačí zavolať skúsenejšiemu a riešenie sa nájde. Viac hláv – viac rozumu!

Volajte kamarátom! Radšej skôr, ako vôbec!

Keby boli Vlado s Evkou zavolali že sú kdesi pod Zbojníčkou, určite by sme ich išli hľadať...

Keby boli Jožo s Janom zavolali že kdesi blúdia v južných zrázoch Ostrého Roháča, možno mohlo byť všetko inak...

Volajte! Horolezci sú predsa jedna veľká rodina.

Rada č.11

Keď tak uvažujem, obidva „naše“ smrteľné úrazy sa stali v zlom počasí. Bola hmla, vietor. Blúdenie dvojice. V dnešnej dobe máme predsa GPS navigáciu, majú ju mnohé mobilné telefóny len sa treba naučiť ju používať. GPS vidí aj v hmle a tme. Obidvom dvojkám by bola pomohla. (Prosba pre tých čo vlastnia GPS, ak pôjdeš liezť do Roháčov, Tatier a vlastne všetkých hôr, zober so sebou GPS a nahraj celý nástup, výstup, zostup. Myslím že sa dá urobiť databáza takýchto výstupov, ktorá bude zavesená na našej stránke. Stiahnuť nahraný výstup do svojho GPS je už len rutina a v teréne v prípade potreby - hmla, tma, Ťa GPS na pár desiatok centimetrov povedie po trase zaznačeného výstupu.)

Rada č.12

Ak ideš v zime do hôr, ber si so sebou PIEPS a zapínaj ho vždy! Stalo sa už viackrát, že horská záchranná služba v noci našla podchladených ľudí pripadnutých snehom len vďaka tomu že mali zapnutého piepsa. (Ja si beriem PIEPSA aj na Hoľu, vždy keď idem do hôr, vytvoril som si taký návyk, skús aj Ty. Batérie vydržia aj pri takmer dennom používaní skoro celú zimu)

Rada č.13

PIEPS, sonda, lopatka, mobil, GPS navigácia, a kopec výzbroje - vravíš že budeš pri výstupe ťažký?

Pred 20 timi až 30 timi rokmi keď sme robili prvovýstupy v Roháčoch a liezli niekoľko desiatok zimných výstupov počas jednej zimy aj vo V.Tatrách sme mali čakan, mačky, lano a pár slučiek so skobami a karabínami, z nášho klubu sme všetci prežili. Napriek mnohoročným skúsenostiam z pobytu v horách si beriem do batoha na každý zimný výstup všetky tie výdobytky novej doby .

Rada č.14

Lepšie sa je báť, ako sa zľaknúť!

FACEBOOK

TU SA TESTUJEME

endomondo 

JAMES DK

2021  Horolezecký klub JAMES Dolný Kubín   globbers joomla templates