image1 image2 image3

Spomíname na leto - lezenie v Ceuse

1021710167 1999910655BI

Rodičia mi zvykli vravievať, aby som sa z toho lezenia nepos*al. Nuž stalo sa. Ale pekne poporiadku: V auguste 2018 sme za lezením vycestovali do pre nás ďalekého Francúzska. Oblasť, ktorú sme si pre tento výjazd vybrali sa volá Ceuse. Je to svetoznáma lezecká oblasť, mnohý ju nazývajú Mekou športového lezenia. Je to charakteristický skalný prstenec ležiaci v nadmorskej výške 2000 metrov. Celá oblasť spadá pod väčší horský celok Sud Alpes ležiaci na juhu Francúzska len 300 km od pobrežia Stredozemného mora. 

01

Obr.1. – Oblasť Ceuse v celej svojej kráse , v najvyšších miestach skala dosahuje výšku okolo 120 m

Čo sa lezenia týka , nájdete tu všetko. Nekonečné cesty po dierach, položené cesty, cesty v miernom previse, stropovky, madlovačky v previse, náročné kolmice po malých chytoch, tradičné viacdĺžky či komíny a špáry. Na vrchol hory vedie ViaFerrata. Oblasť je vhodná na leto, keďže je položená vysoko a väčšina skaly je v tieni už od obeda. Takže doobedu sa kvasí v kempe a poobede sa lezie do tmy. Sú však sektory kde sa naopak lezie ráno a poobede je tam slnko, takže je možné liezť aj celý deň. Z dôvodu ochrany prírody nie je možné spať pod skalami a tak sú lezci každý deň nútení absolvovať výšľap trvajúci asi 45 min. Výhodou je, že je možné si veci nehávať pod skalami (robia to všetci) a tak turistikujete naľahko. Okolo lezenia panujú mýty, že sú  tu rady na cesty a cesty v oblasti sú ošmýkané. Liezli sme aj cesty, o ktoré sme sa delili s ostatnými, no na veľkú väčšinu ciest sa nečaká. Cesty sú ošmýkané len v najfrekventovanejších sektoroch ako Berlin či Biographie, no je veľa ďalších sektorov kde sú tie cesty priam panenské a lezie sa tam málo, pritom kvalita skaly je rovnaká. A mne osobne to ošmýkanie ani nevadilo, veľa ciest u nás je ešte horších a lezieme ich s radosťou. Klasifikácia je tu podobná ako u nás, niečo ako na Jelenci, ani tvrdá, ani mäkká. Výnimky sa však nájdu vždy. Väčšina ciest začína od 6a ( naša 6+), no sú sektory kde sú len ľahké cesty.

02

Obr. 2. – Naša 3 členná skupina , zľava : Mišo Grzyb , Martin Brtko , Peťo Manco

Samotnému výjazdu predchádzalo dlhé plánovanie. Pôvodný termín odchodu bol už v júni no pre moje zranenie achilovky tesne pred výjazdom sa odchod presunul nakoniec augusta. Vyrážame 17.8. Výlet bol plánovaný na takmer tri týždne , vychádzalo nám 10 lezeckých dní ( 2 dni lezieš , 1 deň rest-day).

03

Obr. 3. –Pohľad z kempu – porovnajte s obr.1 a zistíte aké to je veľké , toto je tá nižšia časť v ľavo

Po príchode nás čakal krásny západ slnka z parkoviska. Na parkovisku/campe panuje priateľská atmosféra. Je tu zdroj pitnej vody a latríny, kde sa chodí na wc. V campe alebo pod skalami je možné stretnúť známych lezcov. Nám sa podarilo stretnúť s Mellisou LeNevé, Kilianom Fischhuberom a Annou Stoehr.

04

Obr. 4. – Anna lezie cestu CarteBlanche 8a

Chvíľku nám trvalo zvyknúť si na ten neustály laktát v našich predlaktiach, ale keď sme sa porozliezali, podarilo sa vyliezť aj celkom hodnotné cesty. Mne sa podarilo preliezť cestu Lapiniere 8+/9- , a ešte jednu 8+ , Mišovi sa podarilo preliezť Bourinator 9+/10- a CarteBlanche 9+/10- , ďalej sme si aj pekne zaonsightovali a popreliezali aj veľa ľahších ciest.

05

Asi v polovičke výletu , keď sme mali rozrobené väčšie projekty , zvykli si na tunajší štýl ciest a celkovo začali cítiť udomácnenie prišla zrada. Zrada v podobe choroby (baktérie ) veľmi podobnej salmonele. Takže si asi viete predstaviť , čo sme prežívali. Choroba bola veľmi silná a tak sme museli ísť do nemocnice, kde sme strávili 3 noci. Napokon odchádzame s dlhým nosom a rozlezenými cestami domov. Rodičia mi zvykli vravievať aby som sa z toho lezenia neposral. Nuž stalo sa.

 07

Komentárov  

+1 #1 túška 2019-01-24 18:20
Parádny článok šuhajko.Škoda toho konca, ale aj to je skúsenosť :-). Pobavilo :lol:
Citovať

FACEBOOK

TU SA TESTUJEME

endomondo 

JAMES DK

2021  Horolezecký klub JAMES Dolný Kubín   globbers joomla templates