image1 image2 image3

Cvičné skaly - sprievodca 1985

obalka webMilí všetci, už dávnejšie sa mi dostal od Mikiho Geburu do rúk sprievodca Cvičné skaly - Horolezecký sprievodca po skalách vo Valaskej Dubovej, Jasenovej a vo Vyšnom Kubíne, ktorý samizdatom vydal v roku 1985 Milan Smilka. Pretože ide o domarobený zošítok naťukaný na stroji a množený pauzákom, dnešná podoba hraničí s nepoužiteľnosťou - obrázky sú rozpité a text po oskenovaní prakticky nečitateľný.

A keďže ja sa rád v takýchto starých veciach babrem, pokúsil som sa o "reštaurovanie" a teda i zachovanie nádherného svedectva o povahe lezenia tu, v našom okolí. K prepisu textu a naskenovaným nákresom som ponechal pôvodné rozloženie strán a textu, formátovanie, font (a aj gramatické chyby).

Sprievodca popisuje oblasti: Tupá a Ostrá Skala, Sokol, Havrania, Larvovka a Bralo.

Od vydania ubehlo tridsať rokov, o to viac prekvapí, ako sa za tak krátku dobu dramaticky mení lezenie a hlavne cit pre zmysluplné lezecké terény. Tak napríklad popis cesty Dvojdňová na Sokol (nad Likavkou): "...vľavo od malej jaskynky s drobnolámavou až pieskovite mäkkou skalou. Špárou do strmých tráv, z nich po skalných blokoch vľavo...". Okrem Tupej skaly sprievodca popisuje vlastne zakázané skalky, ale väčšinou ide aj tak o oblasti, kde by dnešný lezec jednoducho dobrovoľne nešiel (napr. Bralo, teda skala nad novým mostom na Brestovú). Vzdávam týmto úprimne hold otcom zakladateľom, prvolezcom a milovníkom strmých tráv a suťovísk.

Nájdete ho tu:

https://issuu.com/nosisko/docs/sprv_isuu/1

 

Preteky KH 2016

 Výsledky

Juniorky

Juniori

Muži

Ženy 

Veteráni

Pohoďáci

 

Oprava v kategorii Veteránov. Aktuálne poradie 1. Piso 2. Barenyi Milan 3. Machaj Jožko. Výhercom ešte raz gratulujeme a omlúvame sa za vzniknuté nepríjemnosti. (všetci ostatní Veteráni si o jedno miesto polepšili :))

Členské 2016

Ak by niekto chcel zaplatiť členské na rok 2016 tak v podstate už môžete. Ideálne na účet číslo 54184204/0900, IBAN: SK7009000000000054184204, BIC-SWIFT kód Slsp je GIBASKBX.
Členský príspevok na rok 2016:
- existujúci člen 30 €
- nový člen 35 €

Tatliakova chata

AJ SVETLÁ NAŠE NECH IM SVIETIA...

Opať po roku sa uskutoční akcia AJ SVETLÁ NAŠE NECH IM SVIETIA. 

15.1.2015 o 17:00 bude stretnutie pred Chatou u Krámerov.

plagat nech svietia 2016 page 001plagat nech svietia 2016 page 002

 

Do Margalefa

Ak si potrebujete pripomenúť poP1000394lštinu alebo melódiu pražáčtiny, treba vyraziť do svetovej lezeckej oblasti.

Hlavne na Západ, ešte lepšie do Španielska, najlepšie do Katalánska.

S Evinou sme tak spravili, na týždeň uprostred novembra vyrazili a v kraťasoch/tielkach sme súcitne sledovali SHMÚ predpoveď u nás/vás doma (teda oblačno, drobné zrážky, +2°C).

Lezenie? Predstavte si koncentrované šťastie, napríklad ako keď naša mačka chytá myši, z nich má tak 2g "mäsa" a potom zrazu pred ňou rozoberáme štvrťku býka (true story zo včera). Proste, všade skaly a len kvalitné skaly. K tomu si pridajte prekvapivý pokoj, píniovú arómu, tranquilo, jamón serrano v cene Tesco šunky a  belgické pivá dole v krčme. Hotovo. Poslednný krát sme tam neboli, poďte s nami.

Užitočné linky o oblasti Margalef a nejaké naše foto ďalej v článku.

 

 

 

 

FACEBOOK

TU SA TESTUJEME

endomondo 

JAMES DK

2021  Horolezecký klub JAMES Dolný Kubín   globbers joomla templates