Majstrovstvá Slovenska v skialpinizme 2007 v Žiarskej doline (9.3.2007)

Tak sme boli na preteku v Žiarskej doline, kde veľmi dobre obstál stále sa zlepšujúci Konšťo, keď prišiel o tretie miesto v kategórii len preto, že nemal cez pretek v batohu tú správnu mapu. Piso nepretekal, pretože sa s Igorom pripravuje na ťažké preteky vo Francúzsku, zato si prešiel trať a "potiahol" v druhom výšľape veteránov, Jurko Laštík s Blaškom obsadili v hlavnej kategórii vynikajúce 3.miesto, Vlasťo tiež výborne zabojoval i keď tvrdí že mu už forma padá dole, veteráni sa tiež nedali zahanbiť - náš predseda "Čabor" Jozef došiel na 8.mieste a Mikimu sa nakoniec ušlo 1.miesto, za technickú podporu na trati ďakujeme Zuzke, Michalke a "jurkovej frajerke". A aby som nezabudol - cestou späť sa pretekári zastavili v motokárovej hale v L.Mikuláši a dali si ďalšie preteky tentoraz na 4-kolesových oceľových miniautíčkach a vyšantili sa ako malé deti - to bolo radosti - vrele doporučujem ako relax (už sa teším keď znovu sadnem za volant motokárky)

Sobotné ráno v závere Žiarskej doliny privítalo pretekárov neprívetivým počasím. Vlhko, hmla, sneženie. Napriek tomu štartovné pole pretekárov nestrácalo dobrú náladu a počas prezentácie na chate Kožiar im nemizol úsmev z tvárí. Keďže miesto štartu bolo presunuté k Žiarskej chate, nebolo moc času na premýšľanie, rýchlo si pobaliť výstroj a výzbroj a šľapať čím skôr k chate. Presun hore dolinou sprevádzaný priateľskými rozhovormi o všeličom - no najmä o pretekoch spríjemnil presun.
Niečo po desiatej štart. Favoriti zaradení v popredí to pri štarte mali ľahké, zato hlavné pole pretekárov po pár metroch doslova upchalo zúžené miesto štartu, tak „tepy“ pretekárov v strede poľa sa zdvihli až po prechode cez úzky mostík nad chatou. Pole pretekárov sa roztiahlo v prvom „pekelne“ strmom hangu a strácalo sa v hustom pásme hmly. Výšľap na Poludňový grúň viedol dlhým traverzom, keď dostávala zabrať najmä ľavá noha, ale taktiež ruky, keďže pásy v strmých partiach „ustreľovali“. Poludňový grúň vítal pretekárov miernym vetrom a zlepšenou viditeľnosťou. Prvý zjazd na okraj terasy bol v mokrom - ťažkom snehu príjemný a krátky. Po nalepení pásov sa pretekári otočili opäť čelom k strmému hrebeňu Roháčov a zamierili priamo na sever do Smutného sedla. Výšľap končil technicky ťažkými pasážami s nepríjemnými otočkami v zle držiacom snehu. V sedle dvojice pokračovali kúsok po hrebeni k zlaňáku. Po 40 metroch pohybu po lane, si opäť nasadili lyže a zlyžovali opäť dolu na terasu. Do posledného výšľapu na Hrubú kopu už bolo poradie viac menej určené. V popredí sa pohybovala dvojica Madaj-Hlavčo, za nimi Kacina-Kuczynski a na treťom mieste náš zástupca Jurko Laštík s Blaškom. Poradie sa napriek poslednému dlhému zjazdu už výrazne nemenilo.
Pomerne dobrý sneh až do cieľa umožňoval pretekárom rýchlu lyžovačku, ale zlá viditeľnosť v pásmach hmly zapríčinila niekoľko nepríjemných pádov. Najhorší z pádov prežil relatívne šťastne veterán Paľo Ohrádka, keď tesne pred cieľom v plnej rýchlosti neskoro zbadal úzku lavičku cez potok a narazil do zábradlia. Našťastie to odniesla len zlomená lyža, zničená lyžiarska palica, potrhaná kombinéza a dochrámaná noha.
Posedenie po preteku dolu v drevenej chate Kožiar pri krbe a dobrom obede spríjemnilo pretekársko-sviatočnú atmosféru.

FOTO

10.3.2007, Miki